16 students qualify for UIL regionals

1,421 Views

Students competed this past weekend at the district 13-5A UIL academic meet. Earning first, second, or third place gave students the opportunity to advance to regionals which will be held in Waco on May 2-3.

28 students placed at districts on March 21 and 22, and 14 will be going to regionals making Klein the overall winner of the meet.

“The fact that Klein continues to produce not only students with character, but students who strive for academic excellens is really exciting. We get to continue Klein High School’s legacy of excellence,” Assistant Principal Alicia Eichhorn, overseer of UIL Academics, said.

Below is a complete list of those who placed.

Accounting

Fifth Place- Riquanda Walker

Calculator Applications

Fifth Place- Karen Yang

Sixth Place- Jiahan Liu

Current Issues

First Place-Delaine Tubbs

Second Place-Jackson Crawford

Fifth Place- Max Lin

Computer Applications

First Place-Daniyal Nathani

Fourth Place- Annie Broadbent

Computer Science

Second Place- James Dong

Fifth Place- Will Sherwood

Editorial Writing

Fourth Place- Lyndsey Hill

Feature Writing

Second Place- Lyndsey Hill

Headline Writing

Third Place- Lyndsey Hill

Informative Speaking

First Place- Delaine Tubbs

Third Place-Nehali  Vishwanath

Fourth Place-Eram Hussain

Lincoln Douglas Debate

First Place- Delaine Tubbs

Second Place- Jami Tanner

Third Place- Nehali  Vishwanath

Literary Criticism

First Place- Faustine Sun

Second Place- Brandon Ohl

Fourth Place-Natasha Szuja

Mathematics

First Place-Jack Guo

Second Place- Kush Patel

Fifth Place-Karen Yang

Sixth Place-Jiahan Liu

Number Sense

Second Place-Jonathan Zhang

Fourth Place- Shamy Shen

Fifth Place-Jack Guo

News Writing

Fourth Place-Sierra Schuman

Persuasive Speaking

First Place- Jackson Crawford

Second Place-Jami Tanner

Third Place-Noah Ezer

Prose Interpretation

Fifth Place- Kathleen Maestas

Sixth Place-Sara Daley

Ready Writing

Second Place-Jami Tanner

Third Place-Robert Eichhorn

Science

Third Place- Arjoon Srikanth

Fourth Place-Kush Patel

Fifth Place-Jiahan Liu

Spelling and Vocabulary

Third Place Tie- James Dong & Lippi Raval

Fifth Place-Kevin Dong